Jste zde

Domů » Binissalem

Návštěva Binissalemu

Městečko Binissalem se nachází ve vnitrozemí ostrova Mallorca.

Rozkládá se asi 20 kilometrů od hlavního města Palma de Mallorca, v nadmořské výšce 139 metrů.

Název pochází z arabského názvu Banu Salam nebo Banu Salim, což znamená něco jako "Synové míru" nebo "Synové Salimu".

Největšími uměleckými poklady v celé oblasti jsou nepochybně budovy v samotném městečku.

Jejich velká část, včetně místních vinných sklepů, je postavena z místního kamene.

Jednotnost těchto budov a vinných sklepů nabízí působivý obrázek, počínaje kostelem Església de Santa Maria de Robines.

Robines byl také název města v období od 13. do 16. století.

Kostel de Robines je se svojí zvonicí považován za symbol města. Jeho založení se datuje do 15. století, i když zcela dokončen byl až v roce 1908 v novogotickém slohu.

Městské jádro je památkově chráněným objektem, jako pevnost vyhlíží farní kostel La Asunción, jehož počátky sahají až do 13. století.

Oblast kolem města je chráněna pohořím Tramuntanya před chladnějšími severními větry. Výborné klima a ideální půdní podmínky tak umožňují místním lidem produkovat vynikající víno.

Region mezi městečky Santa Maria a Inca je dokonce hlavní vinařskou oblastí ostrova Mallorca. Ročně se ze všeho vína spotřebovaného na Mallorce pouze asi 10 % lisuje na ostrově a zhruba polovina z toho právě tady.

Původ a kvalita vín s označením "Binissalem - Mallorca" je dobře znám již od římských dob, kdy si tyto vzácné druhy vína vydobyly zvláštní pověst.

Mezi nejznámější místní vinařské firmy patří Bodegas Ferrer u jižního vjezdu do městečka, což je největší výrobce vína na Mallorce. Velmi dobrým vínem je Tinto Ferrer (se žlutou etiketou), které je stále lepší, ale také stále dražší.

Dalším významným producentem mallorského vína je Nadal nebo Tianna Negre, vinařství o rozloze asi 10 ha, několik kilometrů severovýchodně od Binissalemu. Tato firma se soustředí zejména na ekologicky šetrnou výrobu vína.

Hned naproti vinařství Ferrer působí podnik Celler Sa Viña, vyhlášený skvělou a přitom cenově dostupnou mallorskou kuchyní.

Mezi největší místní svátky patří každoročně Sant Jaume dne 25. července, ale tím nejvýznamnějším jsou oslavy na počest sklizně vína - "Fideus des Vermar" ve čtvrtek před sklizní a "Festa des Vermar" o poslední neděli v září.

Snad všechny místní uličky jsou slavnostně vyzdobeny, potkáte v nich průvody, tanečníky a hudební kapely, a samozřejmě ochutnávky vín místních vinařství. Na tento velký svátek se sem sjíždějí hosté ze všech částí ostrova Mallorca.

Velmi populární je pravidelný páteční trh, na kterém zakoupíte širokou škálu místních výrobků a kde můžete vidět i mallorské lidové tance.

Místo

Kostel Església de Santa Maria de Robines v Binissalemu, Mallorca 39° 41' 20.3604" N, 2° 50' 31.5996" E
Location

Mallorca na Facebooku

Alcúdia

21.07.2018 - 23:00

Clear skyEast-southeast, Gentle breeze, 3.8 m/s25°C

0 mm srážek

Tlak: 1014.4 hPa

Palma de Mallorca

21.07.2018 - 23:00

Clear skyEast, Light breeze, 3.2 m/s25°C

0 mm srážek

Tlak: 1014.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.