Jste zde

Domů

Mallorca v kostce

Mallorca, pobřeží

Ostrov Mallorca je největším z Baleárských ostrovů, které patří ke Španělsku. Najdete na něm mnoho písečných pláží a příjemné středomořské klima, které tvoří ideální podmínky pro příjemně strávenou dovolenou.

Tento středomořský ostrov splní díky své poloze každé přání milovníků aktivní dovolené.

Moderní klubová zařízení nabízejí všechny možné druhy sportů jako plážový volejbal, tenis, aerobik anebo golf. Z vodních sportů se nabízí kromě plavání i šnorchlování a potápění, kitesurfing a vodní lyžování.

Pohoří Sierra Tramuntana hory jsou zase jednou z nejlepších evropských destinací pro turisty, cyklisty a horolezce.

Cestovní ruch na Mallorce stojí hlavně na přímořských letoviscích v blízkosti hlavního města Palma. Jmenujme například Platja de Palma, Arenal a Cala Major, kde najdete především výškové hotely, a zejména během hlavní sezóny přeplněné pláže a bary.

Pokud se vydáte z Palmy směrem na západ, dostanete se ke střediskům Santa Ponsa a Paguera. Zde je sice trochu méně staveb a trochu více zeleně, ale i tato místa jsou čistě turistická centra.

Dále na západ najdete klidnější části ostrova. Porto d'Andratx se v posledních letech rozvinulo z malé rybářské vesnice na módní jachetní přístav. Místo samotné sice nemá žádnou pláž, ale vyrostly kolem něj luxusní resorty, které mají několik malých zátok, kde můžete strávit klidnou dovolenou.

Směrem na sever se dostanete k zátokám Cala Sant Vincencu, kde si můžete dopřát klidné koupání v moři. Na plážích v Port d'Alcudii, Can Picafortu a Ciudad Blance je neustále plno turistů.

Východní pobřeží Mallorky nemá žádné dlouhé písečné pláže jako jsou na severu u Alcudie nebo na jihu u Arenalu. Najdete tu ale mnoho malých zátok s plážemi, které nejsou přeplněné. Jako například v Cala Ratjadě nebo v nedaleké Cala Mesquidě.

Dále na jih ležící místa, jako například Cala Figuera, také nemají vlastní pláže. Komu ale nevadí pěší chůze nebo jízda na kole, může poznat jednu z nejkrásnějších pláží na Mallorce, Cala Mondrago.

Na jihovýchodě leží obec Clonia de Sant Jordi s mírně se svažující písečnou pláží, a střediska Cala Pi a Vallgornera s vysokými útesy a malou pláží.

Vedle masové turistiky je na ostrově velmi rozšířen venkovský cestovní ruch (turismo rural). Jeden z nejoblíbenějších výletních cílů je oblast Puigpunyent s listnatými strony, které jsou pro Středomoří netypické.

Některé vesnice ve vnitrozemí lákají návštěvníky k poznání tradičního života jejích obyvatel. Doporučit můžeme i malebná místa Valldemossa a Soller, obklopené pomerančovníky a olivovníky.

Asi 50% všech obyvatel ostrova žije v hlavním městě Palma, které bylo založeno již v roce 122 př.n.l. Římany.
Velký počet historických budov ještě dnes svědčí o rozsáhlé minulosti města.

Na kopci nad Palmou se nachází jedna z těchto památek, hrad Castell de Bellver, který nabízí jedinečný výhled na krásné staré město a okouzlující přístav. Za návštěvu stojí také maurská pevnost Almudaina v těsné blízkosti přístavu. Další významnou stavbou je katedrála La Seo ze 13. století.

Mallorská metropole má také celou řadu diskoték, nočních klubů a hotelů, protože noční život na ostrově se odehrává převážně tady.

Kromě toho existují na Mallorce velmi populární zábavní parky. Jedním z nich je Reserva Africana mezi letovisky Cala Millor a Porto Cristo na východním pobřeží. Zde můžete obdivovat různé druhy afrických zvířat, jako například slony, zebry anebo prase savanové. Navíc má park velmi oblíbenou show s delfíny a dětské zoo.

Klima na Mallorce se vyznačuje mírnými zimami, kdy teploměr s výjimkou nejvyšších hor neklesá pod 10 stupňů, a velmi horkým a suchým létem. Pravděpodobnost deště je nejvyšší v zimních měsících, zatímco v květnu zůstává obloha jasná.

Měsíce červenec a srpen je nejlepší strávit v blízkosti moře nebo bazénu, zatímco jarní a podzimní měsíce jsou ideální pro sporty všeho druhu. Mírná zima zase láká spoustu návštěvníků starší generace.

Mallorca na Facebooku